За підтримки:
Слово «Czernowitz» насамперед асоціюється з єврейською культурою. Наш проект покликаний відповісти на питання чернівчан та гостей міста “Що сьогодні відбувається в єврейському соціальному житті Чернівців?”. Проект має на меті показати сучасну єврейську культуру та зробити її цікавою для молоді шляхом організації поетичних читань сучасних цікавих авторів із Ізраїлю, виставок мистецтв та низки лекцій відомих професорів, перекладачів, літературознавців та журналістів на єврейську тематику.
Основною метою проекту відтак стало ознайомлення, постійне підвищення обізнаності молодого покоління та зацікавлення їх сучасною єврейською культурою, цінностями, традиціями, релігією, літературою та способом життя на постійній основі через низку культурних заходів, майстер-класів та лекцій відомих фахівців, дати нові можливості для подальшого розвитку єврейської культури в Чернівцях.
1.«(Де)містифікуючи й (де)кодуючи Розу Ауслендер: про відоме, маловідоме й вигадане з життя і поезії буковинської авторки»
2. Публічна розмова на тему «Єврейська громада Чернівців сьогодні та завтра» із Леонідом Мільманом
Розмова торкнулася питань про те, як ми розуміємо спадщину, історію міста та діалог у суспільстві. Кому належить ця спадщина і хто несе відповідальність за її збереження — лише прямі нащадки чи абсолютно усі громадяни міста? У який спосіб забута чи незабута історія нашого «вчора» впливає на стан нашого «сьогодні»?
3. Публічна розмова на тему «Єврейський бренд українських Чернівців» з Мариною Лібановою
Розмова торкнулася питань про те, як цікавим особистостям вдається стати впізнаваним брендом, а їх проектам – візитівкою міста. В чому секрет успіху чернівецьких ініціатив? Чому, якщо ви не були у книгарні «Букініст» та Літературному целанівському центрі, то ви не були в сьогоднішніх Чернівцях? Про це говоритимуть люди-бренди сучасних Чернівців – Марина Лібанова і Святослав Померанцев.
4. Публічна розмова Йосифа Зісельса на тему «Єврейські та неєврейські питання Чернівців та України»
04.09.2021
Під час події Йосиф Зісельс розповів нам про своєю юність у Чернівцях, про свої арешти, перше знайомство із книгами Пауля Целана та їх спільних знайомих. Поговорили про культуру пам’яті народів та важливість меморіалізації, зокрема про місця пам’яті. Провідною темою бесіди стала тема національної ідентичності, зокрема єврейської ідентичності. Згадали дев’яності роки минулого століття в Україні та поговорили про сучасність.
5. Презентація нової книжки Анатолія Вишевського та Бориса Брикера «Мы не говорим на идиш» (модерує Маріанна Гончарова)
04.09.2021
“Ця книга складається з коротких оповідань, у кожному з яких є слово або фраза мовою ідиш. Чи книжка ця – про слова? Не зовсім, скоріше – про людей, що ці слова використовували. Ми й у самій назві оголосили, що мовою ідиш не говоримо, тому й виникає питання – а навіщо братися за те, чого не знаємо? Але це не наукова праця. Ця книга, можливо, й цілком антинаукова – кажуть автори – Слова мовою ідиш нам потрібні як артефакти, як уламки посуду, за якими ми намагаємося відновити картини єврейського життя нашого міста 60-70-тих років минулого століття, часу, що співпадає із нашими дитячими та юнацькими роками. Місце розгортання подій – місто Чернівці, у якому ми народилися та виросли й у якому нас знали як Толю та Борю. Однак те, що ми пишемо – не спогади. Реальні люди, події, факти, враження – все це ми перетасували як карти, а потім змішали усе знову так, щоб ніхто себе у них не впізнав. Тому – навіть не намагайтесь. А якщо раптом впізнаєте – то це не ви, а ми тут ні до чого”.
6. Сучасна ізраїльська поезія: поетичні читання Ноам Партом та Томера Дотана-Дрейфуса (модерує Андрій Любка)
05.09.2021
Ноам Партом (1986, Тель-Авів) – поетеса, перформерка та викладачка креативного письма в Університеті Тель-Авіва, Мідлбурському коледжі (Вермонт) та інших закладах у Ізраїлі та інших країнах. Отримала нагороду від Міністерства культури за програмою підтримки молодих поетів 2015, літературну премію Рамат-Ґан 2014 (за дебютну поетичну збірку) та премію від IBBY Honor List за переклади у 2016 році. Її перша збірка поезій – “Setting the water on fire” (“Підпалюючи воду”) вийшла у видавництві Xargol-Am Oved у 2012, друга – “Togetherness” (“Буття разом”) – була опублікована у 2018 році видавництвом Hakibutz Hameuchad. Ноам Партом – одна з зачинателів жанру усної поезії у Ізраїлі. Вона запустила онлайн-проєкт “Poetube”, що зібрав 300.000 переглядів та отримав багато уваги широкої публіки. Авторка має турне Ізраїлем, у якому презентує шоу, створене на основі її віршів спільно з музикантом Йонатаном Кнааном, а також є творчинею та ведучою літературної радіопрограми “Тext-Mania”.
Томер Дотан-Дрейфус – прозаїк, поет і перекладач. Народився у 1987 році в Хайфі. Вже понад десять років живе у Берліні та пише поезії, прозу та рецензій як на івриті, так і німецькою мовою. Перекладає німецькомовну літературу на іврит. Отримав ступінь бакалавра та магістра Вільного університету Берліна з порівняльної літератури та з філософії. Його актуальні вірші були опубліковані в антології «Was Es Bedeuten Soll» (2019) та у 21-му номері журналу «Triëdere» (Відень, 2020). За свій перший роман «Біробіджан» Томер Дотан-Дрейфус здобув у 2020 році робочу стипендію Берлінського сенату для німецькомовних авторів.
7. Публічна розмова на тему «Родина, друзі та любов у Чернівцях» із Михайлом Крайсом – громадським діячем та представником єврейської громади Чернівців
10.11.2021
Розмова торкнулася життя міста Чернівців у 70-их – 90-их роках минулого сторіччя та їх сьогодення очима сучасних містян. Модерував розмову Президент MERIDIAN CZERNOWITZ – Святослав Померанцев.
Під час розмови було обговорено особливості життя євреїв у Чернівцях наприкінці минулого століття на прикладі однієї родини.
8. Показ фільму «Питання біографії Целана»
23.11.2021
Фільм було знято в Парижі у 2020 році. Він фіксує розмову-спогади науковця, видавця творів та листів Пауля Целана в Німеччині і Франції Бертрана Бадью та єдиного сина Пауля – Еріка Целана про всесвітньо відомого німецькомовного поета: з ким він спілкувався, де проводив час, кого перекладав, з ким товаришував, яким був батьком, як облаштовував свій побут та що залишив на згадку про себе своєму синові та світовій літературі?
9. Публічна розмова на тему «Життя у єврейському оркестрі та поза ним» із Левом Фельдманом – викладачем, диригентом, заслуженим діячем мистецтв України, засновником оркестру «Feldman band»
08.12.2021
Розмова торкнулася підкорення найкращих концертних залів України та Європи, участі чернівецького оркестру у міжнародних форумах та фестивалях, єврейської музики та її особливостей, Цього року унікальний оркестр «Feldman band» відзначив 20-річчя від дня заснування колективу. Обговорювалися також дитинство і юність спікера в радянських Чернівцях. Модерував розмову Президент MERIDIAN CZERNOWITZ – Святослав Померанцев.
10. Презентація книжки Олександра Ройтбурда «Вірші дилетанта» за участі ілюстратора книжки Сергія Жадана та видавця Святослава Померанцева
20.12.2021
11. Публічне інтерв’ю на тему «1700 років єврейського життя в Німеччині» із Томером Дотаном-Дрейфусом
28.12.2021